یک "تو" وسط زندگی ام ، گمشده است

17 آذر ماه داریوش مهرجویی کارگردان "گاو"، "هامون"، "لیلا"، "سارا"، "پری"، "مهمان مامان"، "بمانی" و "سنتوری" 70 ساله شد. داریوش مهرجویی این روزها مشغول فیلمبرداری فیلم جدیدش «آسمان محبوب» با حضور لیلا حاتمی، علی مصفا و... است. او سال گذشته اپیزودی از پروژه «تهران، در جست وجوی زیبایی» را ساخت. مهرجویی چند سال قبل می گفت: «برای فیلم ساختن، یعنی حرفه ای که مدام با آن درگیری دارم و با آن کار و زندگی می کنم، باید جوهره زندگی و زنده بودن را در خودم حفظ کنم، اما متاسفانه فضای فرهنگی ما چندان فضای انرژی زا نیست و بیشتر از آنکه ما را پر کند ما را بیشتر خالی می کند.


بنابراین راههایی برای شارژ دوباره باید وجود داشته باشد که شیوه من خواندن کتابهای فلسفی، روانشناس و رمان است و اینگونه سعی می کنم در فضای فیلم سازی دوام بیاورم و کارم تداوم داشته باشد.» این کارگردان متولد 1318 است. او فارغ التحصیل رشته فلسفه از دانشگاه کالیفرنیا و فعالیت در سینما را با کارگردانی فیلم "الماس 33" آغاز کرد. داریوش مهرجویی برای گاو جایزه مجمع منتقدان فیلم را از سوی دومین جشنواره ونیز ایتالیا گرفت.

همچنین "گاو" بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران را در رای گیری منتقدان در سال 1351 شده است. مهرجویی از جشنواره فیلم فجر نیز سیمرغ های بلورین بهترین فیلمنامه و کارگردانی را برای "هامون"، "سارا" و "پری" تاکنون در کنار جوایز بین المللی اش گرفته است. او 40 سال از عمر خود را برای سینما گذاشت. و در هر دوره از عمر خود شاهکاری خلق نمود. ای کاش به جای تقدیر - جایزه و بزرگداشت، دل او را به درد نیاوریم و همگی کمک کنیم تا او باز هم شاهکار خلق کند و سالی یک فیلم بسازد.

منبع :‌سینمای ما
نوشته شده در چهارشنبه ۱۸ آذر ۱۳۸۸ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ توسط محمد ناصری نظرات () |

 
دیگر موارد
Best Resolution : 1440x900